Възпитаниците на школата по изобразително изкуство към Младежки дом - Пазарджик представиха изложба на тема "За животните с любов" в галерия "Георги Машев", където десетки жители на града се запознаха с творчеството на младите художници.
Третата самостоятелна изложба на Алиса Софиянска бе открита снощи в Художествена галерия "Христо Градечлиев" в Каварна, съобщиха от местната администрация.
Оттам допълват, че от няколко години Алиса Софиянска рисува активно, черпейки вдъхновение от романтиката на Северното Черноморие и село Поручик Чунчево, където семейството й често отсяда.
В изложбата са представени 59 платна в различни размери, рисувани с акварелни бои. Тематиката е разнообразна, като включва море, архитектура, абстракция, цветя и плодове. Експозицията се отличава с многоцветност.
Жителите и гостите на Каварна ще могат да разгледат изложбата в галерия "Христо Градечлиев" до края на месец август.
Русенската опера ще представи оперния спектакъл "Турнадот" - от Джакомо Пучини, на 15-и септември (неделя).
Това съобщи пиарът на културния институт в крайдунавския град Диана Димитрова.
Постановката е на Нина Найденова, а диригент ще бъде Вилиана Вълчева. Сценографията е на Борис Стойнов, костюмите са на Цветанка Петкова - Стойнова, а хореографията е на Боряна Сечанова.
Оперната прима Цветелина Василева ще се превъплъти в образа на китайската принцеса Турандот, принц Калаф ще бъде представен от Борис Луков, Теодора Чукурска ще бъде принцеса Лиу, а Момчил Миланов - сваленият от престола татарски цар Тимур.
"Това е изключително важен дебют за мен. Преди всичко много отговорен, защото спектакълът е една от най-силните постановки на нашия театър", казва маестра Вилиана Вълчева.
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула.
Показаните снимки са част от най-награждаваните ми фотоси, каза Сърбинска. Тя допълни че скулптурите не са показвани досега пред публика, а акварелите са последната слабост.
„Те са моята почивка, защото скулптурата е трудоемък процес, от нея болят ръцете, болят и очите. На големите празници моята почивка са акварелите. Те са вдъхновени от любимите ми поетични творби“, каза Сърбинска.
Тя уточни, че рисунките не са илюстративни, а по-скоро интуитивни, каквито ги вижда в съзнанието си. За Теодора Сърбинска изкуството е най-вече свобода, щастие и спокойствие, а творческия процес е огромен дар.
Изложбата е със свободен вход и може да се види до 5 октомври.
Около шестдесет активисти се приковаха с вериги на входа на „Райксмузеум“ в Амстердам тази сутрин, което наложи затваряне на музея „до второ нареждане“, съобщава нидерландският всекидневник Ен Ер Се (NRC).
Организаторите на протеста - климатичното движение „Бунт срещу унищожението“ (Extinction Rebellion) – твърдят, че е неприемливо музеят да има финансова подкрепа от Ай Ен Джи (ING) - банка, която според протестиращите инвестира в изкопаеми горива, като по този начин задълбочава кризата с климата.
Протестиращите не се подчиниха на полицейското разпореждане да напуснат.
Според говорител на полицията Законът за публичните демонстрации е бил нарушен и полицията е решила да пристъпи към арести малко след обяд. „На протестиращите беше дадено време, но за съжаление не се съобразиха с указанието и полицията пристъп
Пернишкият Драматичен театър (ДТ) „Боян Дановски“ ще отбележи своята 105-а годишнина на 1 ноември, съобщи директорът Екатерина Кънчева.
По този повод ръководството на театъра си е поставило амбициозната задача да постави на сцена спектакъл-изненада за пернишката публика.
Екатерина Кънчева се обърна към колегите си с думите: „Благодаря на всички творци участници, които изявиха желание да се включат, като ни поздравят добротворчески в този концерт – спектакъл“.
Със свои изпълнения ще се участват актьорите Стефан Вълдобрев, Искра Радева, Ралица Бежан, Невена Бозукова, Цветомир Иванов, Таня Тошева, Антоанета Палазова, Надя Новоселска, Иво Аспарухов и Мони Владов, който ще влезе в ролята на водещ, допълни още директорът на театъра.
Вече са в ход репетициите на спектакъла. На първи ноември на сцената ще излязат творци, чиито живо
Малките художници са се справили много добре. Гордеем се, че имаме толкова талантливи деца в града, каза Мария Миланова, посетител на изложбата.
Ръководителите на школата Александра Кисовска и Нели Ризова заедно със своите възпитаници представиха на публиката произведенията. Това беше първата инициатива, с която започва новата творческа година в културната институция.
Надявам се, че предизвиквам любопитство в младите хора към операта, каза Чинциа Тедеско за проекта си „Мистър Пучини в джаза“.
Италианската артистка и вокалист участва в предпоследната вечер на „Банско джаз фестивал“, където с квартета си представи един от по-новите си албуми Mister Puccini in Jazz. Чинциа Тедеско има и джаз проект, посветен на Джузепе Верди.
Когато пея опера в джаза, се надявам, че младите хора ще проявят любопитство и ще слушат и оригинала, ще проверят кой е Пучини, неговата музика, и може би дори ще слушат класическата опера, защо не, разказа пред журналисти Тедеско. От друга страна, вярва, че с работата и с изпълнители на класическа музика ще ги доближи до джаза.
Искам да направя мост между двата свята, с който да се преодоляват бариерите между музикалните жанрове, каза още Чинциа Тедеско.
Близо 20 картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново.
В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново разказа, че е започнала да рисува от петгодишна. Въпреки че е родена в Ню Йорк, тя живее и учи във Велико Търново, а за да развие своя талант е била подтикната от дядо си, също художник.
Харесвам реализма, но за да стигна до него, първо рисувах комикси и илюстрации, след това минах през сложната школа на графиката, разказа младата художничка. В графичните изображения се влюбих като дете, когато създавах собствени комикси, дори с тях съм спечелила и конкурс, отбеляза тя. С времето посещавах галерии и музеи и установих, че ако използвам маслени бои, картините стават по-пълнокръвни и цветни, разказа тя.
В своята първа самостоят
Занаятите гарантират приемственост между поколенията, каза художник-реставраторът Борис Делчев.
Той ще бъде част от семинар на тема „Тапети, килими, тъкане и мотиви“, който ще се проведе утре, 9 октомври, в зала „Славейков“ на Френския институт в България.
Занаятите в Средновековието, в Ренесанса, въобще във всичките предходни епохи са били по-скоро област на колаборация, на сътрудничество и на концентрация на идеи в целия свят. Те са били свързани с глобална система. Като се започне от обмен на редки материали, пренасяли са се техники и рецепти, много неща. В занаятите по-скоро водещото е циркулация на различни култури и концентрация на тези култури, отколкото разделяне, разказва той.
ЗАНАЯТИ И ЧОВЕШКИ КАЧЕСТВА
Според Борис Делчев занаятите са били високите технологии на времето си. От тях сме научили редица чов
Руски пианисти ще могат да участват в престижния международен конкурс "Фредерик Шопен" под неутрален флаг и само ако осъдят агресията на Москва в Украйна, съобщиха полските организатори, цитирани от АФП.
Заедно с конкурсите "Чайковски" в Москва и Санкт Петербург, и "Маргьорит Лонг" в Париж, варшавският конкурс, който се провежда на всеки пет години от 1927 г., се смята за Свещения граал за млади пианисти от цял свят.
Следващото издание е насрочено за октомври 2025 г. То ще бъде първото след началото на руското нашествие в Украйна, като Полша подкрепя усилията на Киев да отблъсне инвазията, отбелязва АФП.
Ако руските пианисти "бъдат допуснати до конкурса (...), те ще се представят под неутрален флаг, както направиха спортистите на Олимпийските игри в Париж", каза пред АФП говорителят на Института "Шопен" Александър Ласковски. "Те също така ще трябва да под
45 години от основаването на новопазарския хор „Лира” ще бъде отбелязано тържествено в камерната зала на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев - 1872" на 4 октомври.
Церемонията се провежда в навечерието на второто издание на Международния хоров фестивал „Земя на славни предци", който ще събере стотици хористи от 14 формации от различни краища на България и Румъния, съобщи Емил Мирчев от читалището в Нови пазар.
В тазгодишното издание на фестивала са предвидени четири концерта: в православния храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в зрителната зала на НЧ „Христо Ботев - 1872", в Националните историко-археологически резервати „Мадара" и „Плиска". В първия фестивален ден ще се организира базар „Произведено в Нови пазар“, където гостите на събитието ще могат да си закупят стоки от местни производители, които ще предлаг